آذربایجان، مقصدی جذاب برای ایرانی‌ها

کشور آذربایجان در بیست سال اخیر روند سریعی را به سوی توسعه اقتصادی در پیش گرفته است. بر همین اساس سرمایه گذاری بر روی صنعت گردشگری هم از جمله اولویت‌های دولت آذربایجان بوده است. توسعه روزافزون آذربایجان در صنعت گردشگری باعث شده تا توجه مسافران از کشورهای دیگر و از جمله مسافران ایرانی به آذربایجان جلب شود. در این نوشته سعی کرده‌ایم تا بعضی از علل استقبال ایرانی‌ها از آذربایجان را بنویسیم. پس با ما همراه باشید:

کوتاهی مسیر

آذربایجان همسایه شمالی ایران است و از ایران دو پایانه مرزی زمینی برای رفتن به کشور شمالی وجود دارد. برای مناطق غربی و شمال غربی مرز بیله سوار در استان اردبیل نزدیکتر است و برای بقیه مناطق ایران، مرز آستارا. از آستارا حدود ۳۵۰ کیلومتر با باکو، پایتخت آذربایجان فاصله است؛ یعنی مسافتی حدود تهران تا رشت، که می‌شود چهار‌ساعته آن را پیمود. اگر از تهران بخواهید به آستارا بروید بهتر است از قزوین به سمت رشت بروید و از آنجا مسیر آستارا را در پیش بگیرید. اواخر شهریور ۹۷ اتوبان آستارا-باکو توسط دولت آذربایجان افتتاح شد که رفت و آمد زمینی به باکو را راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر کرده است.

 

قرابت فرهنگی و زبانی

کشور آذربایجان تا حدود ۱۹۰ سال پیش جزئی از سرزمین ایران به حساب می آمد و با مردم ایران نزدیکی فرهنگی از نظر دین و زبان و آداب و رسوم داشت. هنوز هم پس از حدود ۷۰ سال از سیطره شوروی بر منطقه آذربایجان، مردم این منطقه به ترکی آذربایجانی صحبت می کنند. اکثر قریب به اتفاقشان مسلمان شیعه اند، مراسم نوروز را پاس می دارند و در بسیاری از آداب و رسوم شبیه ایرانیان رفتار می کنند؛ حتی ذائقه غذایی‌شان هم به ما نزدیک است و این باعث می شود تا مردم ایران و علی الخصوص اهالی ترک زبان ایران، در آنجا احساس راحتی و قرابت بیشتری بکنند.

 

ارزانی و راحت بودن سفر

هزینه سفر به آذربایجان حتی از بسیاری سفرهای داخلی ارزانتر است اگر شما بخواهید با اتوبوس به باکو سفر کنید چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه بلیطتان می شود. قیمت بلیط با هواپیما هم از حدود یک میلیون و ششصد هزار به بالاست. برای رفتن با قطار از همان لب مرز می¬توانید سوار قطار آستارا-¬باکو شوید که شما را مستقیما به پایتخت می¬رساند البته راه اندازی خط آهن تهران-رشت-آستارا هم بسیار نزدیک است یعنی در آینده ای نزدیک از همین تهران سوار قطار می شوید، شب را استراحت می¬کنید و صبح روز بعد در باکو از قطار پیاده می شوید.

 

هزینه های اقامت در باکو

قیمت ها در باکو چندان تفاوتی با ایران ندارد برخی اقلام و خدمات ارزانتر¬اند و برخی از اقلام، کمی گرانتر. با توجه به نوسان قیمت دلار، قیمت منات هم بالا و پایین می شود ولی در حال حاضر نرخ منات حدود ۷هزار تومان است. با این حساب هزینه یک سفر با اتوبوس درون شهری یا مترو در باکو ۲۰ قپیک (حدود ۱۴۰۰ تومان) است که فقط کمی گرنتر از هزینه بلیط و مترو در تهران است. تاکسی اندکی گران است و شما باید برای سفر درون شهری حداقل ۳منات (حدود ۲۱۰۰۰ تومان) بپردازید. اما خطوط اتوبوس و تاکسی در تمام شهر گسترده شده اند و در بسیاری از اوقات شما نیازی به تاکسی نخواهید داشت.

قیمت خورد و خوراک هم بسیار به ایران شبیه است. هزینه فست¬فود و رستوران ارزان قیمت چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان و هزینه یک رستوران متوسط حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان می¬شود. قیمت میوه و سبزی و خوراکی هم تفاوت چندانی با ایران ندارد بعضی از میوه ها همچون سیب، ارزان‌تراند و برخی مثل موز، اندکی گران‌تر.
برای اقامت هم اگر هتل آپارتمان یا هتل سه ستاره را انتخاب کنید حدود ۴۰۰ هزار برای هر شب باید بپردازید که طبعا سفر با تورهای گردشگری هزینه شما ارزانتر و بهینه می کند.

 

جاذبه های گردشگری طبیعی و باستانی

در باکو هم می توانید از مراکز خرید بزرگی چون پارک بلوار، پورت باکو، و مترو باکو با متوسط قیمت پوشاک حدود ۳۰ درصد پایین تر از ایران، خرید کنید؛ هم از مراکز تاریخی و گردشگری چون ایچری شهر، کاخ شروانشاهان، قلعه دختر، مرکز حیدر علی اف، برج های شعله، و خیابان نظامی دیدن نمائید و هم اگر در فصل بهار یا اوایل پاییز به آنجا رفته¬اید می¬توانید در طبیعت کوهستانی اطراف شهر گردش کنید، از سوار شدن بر کشتی کروز لذت ببرید و اگر هوا کمی گرمتر بود، پارک آبی دالگابیچ را از یاد نبرید.

 

 

برای رزرو تورهای آذربایجان شرکت اولدوزگشت پیشنهاد ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *