قدم به قدم در باکو با گشت شهری

باکو، بزرگترین شهر قفقاز و پایتخت جمهوری آذربایجان است. باکو در ساحل دریای خزر و در جنوب شبه جزیره آبشرون قرار دارد. سه بخش مهم در شهر باکو وجود دارد: İçəri Şəhər (شهر قدیمی)، شهر ساخته شده شوروی و بخش جدید شهر.

شهر باکو

گشت شهری یکی از قسمت های مهم تورهای آذربایجان است که کارگزاران آذربایجان معمولا برای راحتی مسافران تور خود، گشت شهری را در نظر می گیرند. در این مطلب قصد داریم شما را با گشت شهری و هم چنین گشت های اپشنال در باکو و آذربایجان آشنا کنیم؛ پس همراه ما باشید.

 

ماشین گشت

شما در هر هتلی که اقامت داشته باشید گشت شهری راس ساعت ۱۰ آغاز می شود. لیدر و ترانسفر مسلط به زبان فارسی می باشند و در مسیر با مهمانان از تاریخچه باکو صحبت می کنند. ماشین هایی که در گشت استفاده می شوند بستگی به تعداد مسافران دارد. ولی در هر صورت بهترین ماشین ها انتخاب می شوند.
اولین جایی که در گشت شهری برای بازدید انتخاب شده پارک مفاخر است. پارک مفاخر نزدیک خیابان پارلما پرسپکتی در پشت برج های شعله قرار دارد. این پارک زیبا آرامگاه سیاستمداران، دانشمندان، هنرمندان، شاعران و نویسندگان و مشاهیر جمهوری آذربایجان است. افرادی که مایه فخر و مباهات کشور آذربایجان هستند و نشاندهنده‌ی اصالت و هویت این کشور می باشند. هدف از تاسیس این پارک زنده نگه داشتن یاد مشاهیر آذربایجان است. گشت پارک مفاخر حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد و بعد از بازدید و گرفتن عکس یادگاری به سمت موزه فرهنگی حیدر علی اف حرکت می کنیم.

 

پارک مفاخر

 

موزه حیدر علی اف

 

این موزه در خیابان حیدر علی اف واقع شده که با پارک مفاخر ۱۵ دقیقه فاصله دارد. در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۰۶ با هدف حفظ زبان ترکی آذربایجانی، تاریخ، فرهنگ، ارزش های ملی و معنوی آذربایجان و نیز حفظ روند مدرنیزاسیون و پیشرفت آذربایجان، الهام علی اف -رئیس جمهور وقت آذربایجان- دستور به تاسیس این مرکز را داد. مردم آذربایجان احترام ویژه ای برای شخص حیدر علی اف قائل هستند و در راستای جاویدان شدن نام وی، مهم ترین آثار کشور خود را به نام ایشان ثبت می کنند. مهمترین قسمت های این مجموعه، موزه حیدر علی اف، سالن نمایشگاه، اداری، کافه تریا و سالن کنفرانس می باشد.
لازم به ذکر است که بلیط ورودی موزه به عهده خود مسافر است. (۱۵ مانات)
بعد از یک گشت شهری لذت بخش در موزه فرهنگی حیدر علی اف به طرف بخش قدیمی شهر باکو می رویم.
ایچری شهر در مرکز شهر و کنار بولوار باکو واقع شده است. نزدیک ترین جاذبه ها به این منطقه موزه فرش، ونیز کوچک، اتوبوس شیشه ای و پارک بولوار می باشد.

ایچری شهر

ورود به ایچری شهر هیچ هزینه ای ندارد. اگر قدم زدن برای شما دشوار است به راحتی می توانید با تاکسی و یا ماشین شخصی وارد ایچری شهر شوید و از کوچه پس کوچه های آن بازدید کنید. در این مسیر شما قیز قالاسی (قلعه دختر) را خواهید دید. قلعه دختر یکی از اماکن باستانی مهم شهر باکو به حساب می آید؛ طوری که تصاویری از آن بر روی پول رایج کشور آذربایجان و تمبرهای پست این کشور مشاهده می شود. این منطقه از باکو به قدری زیباست که قدم زدن در آن شما را به دل تاریخ می برد. مغازه هایی در ایچری شهر هستند که مسافران می توانند در حین بازدید از جاذبه ها، سوغاتی نیز بخرند.
هزینه ورودی قلعه دختر ۱۰ مانات می باشد.

قلعه دختر

 

بام باکو

آخرین مکانی که برای گشت شهری در نظر گرفته شده بام باکو است. بام باکو و منطقه ای که برج های شعله در آن واقع شده اند، مشرف بر شهر باکو و دریای زیبای خزر بوده و انسان را به قدم زدن در خود و لذت بردن از منظره ای بی بدیل فرا می خواند. در یک طرف ساختمان های مدرن، شیک و بسیار جذاب و در طرفی دیگر منطقه قدیمی و توریستی ایچری شهر را همزمان می توانید از بام باکو نظاره کنید.

 

گشت های آپشنال

در صورتیکه تمایل داشته باشید از جاهای دیگر باکو دیدن کنید می توانید گشت های آپشنال را با لیدر هماهنگ کنید. گشت های آپشنال شامل موارد زیر است:
۱٫ گشت خرید
۲٫ گشت موسیقی سنتی
۳٫ گشت های موزه گردی
۴٫ گشت های فستیوال و مناسبت های ویژه
۵٫ گشت های باستان شناسی و مردم شناسی
۶٫ گشت های زیارتی مثل یانار داغ و منطقه مرلکان
۷٫ گشت های طبیعت گردی مثل شهرهای قوبا، قبله و لنکران
۸٫ گشت های تئاتر، سینما، رقص های محلی و رستوران های سنتی
گشت تمام شد. بفرمایید ناهار

نویسنده: نسرین شیرزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *