پارک_حیدرعلیف

گنجه؛ پایتخت علم و فرهنگ آذربایجان

شهر گنجه بزرگترین شهر کشور آذربایجان بعد از پایتخت آن یعنی شهر باکو است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای منطقه قفقاز می‌باشد و برای مدت‌ها مهمترین شهر منطقه بوده است. همچنین زادگاه شخصیتهای مهم تاریخی از جمله نظامی گنجوی از معروف‌ترین شاعران ترکی و فارسی سرای می‌باشد.
در دوره‌های مختلف تاریخی این شهر جایگاه خاصی در بین شهرها در دنیای شرق داشته است و همیشه جزء مهمترین شهرهای حکومت‌های ایجادشده در این سرزمین بوده است.

 

شهر_گنجه

 

موقعیت جغرافیایی شهر گنجه

گنجه در قسمت غربی آذربایجان و در فاصله ۳۷۵ کیلومتری از شهر باکو قرار گرفته است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۴۰۰ الی ۴۵۰ متر می‌باشد که در جلگه بسیار حاصلخیز رودخانه‌های کورا وآراز (ارس) شکل گرفته است.
موقعیت بسیار مساعد جغرافیای طبیعی شهر گنجه سبب فراوانی آب، خاک حاصلخیز، معادن غنی فلز، جنگل‌ها و مراتع و زمین‌های کشاورزی بسیار غنی شده است.
استرابن جغرافی‌دان شهیر یونان در قرن اول قبل میلاد مورد شهر گنجه می‌نوسید: دراین منطقه زمین یکبارکاشته شد برای دومین و حتی سومین بار هم برداشت محصول انجام می‌شود و همچنین شیوه کاشت و برداشت محصول در این منطقه را از مناطق بابل و و مصر پیشرفته‌تر عنوان می‌کند. و شهر گنجه را جزئی از شهرهای آباد آن زمان ذکر می‌کند.

تاریخ گنجه

شهر گنجه از شهر‌های آباد دوره‌های مختلف تاریخی بوده است. طبق معلومات به دست آمده از منابع زرتشتی، شکل‌گیری این شهر به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد بر می‌گردد. در این زمان این شهر تحت سیطره امپراطوری ترکان “سکا ” به فرمان روایی ملکه تومریس قرار داشت که این شهر به دستورملکه تومریس بنا گذاشته شد. و نیز در منابع پهلوی بنای این شهر را به سردار شهیرترک، “افراسیاب” نسبت داده اند.

کاوش‌های باستان شناسی در سال‌های اخیر نشان از قدمت بسیار بالای این شهر دارد. بطوری‌که اکثر آثار بدست آمده از این منطقه در موزه‌های بزرگ دنیا نگهداری می‌شوند. آثار سنگی به دست آمده از جمله قاشق و ملاقه‌های سنگی نشان از تمدن این شهر در دوره نوسنگی دارد.
شهر گنجه در دوره‌های مختلف تاریخی پایتخت یا جزو مهمترین مراکز شهری حکومت‌های مختلف بوده است. این شهر از مراکز مهم تمدنی دوره‌های امپراتوری سکاها، خزرها، حکومت‌های آلبان و آران، اتابکان آذربایجان و سلجوقیان بوده است.
این شهر همیشه جزو شهرهای پیشرو در شعر و موسقی و فرهنگ و هنر بوده است. شاعران و متفکران بزرگی چون نظامی‌گنجوی، ابوالعلا گنجوی، میرزا شفیع گنجوی و مسحطی گنجوی از این شهر برخواسته‌اند.

جاذبه‌های گردشگری گنجه

مقبره حکیم نظامی گنجوی

نام شهر گنجه با نام خالق اثر باشکوه مثوی لیلی و مجنون عجین شده است. بطوریکه مقبره نظامی گنجی نماد این شهر محسوب می‌شود. شکل این بنا بصورت استوانه ای با سقف گنبدی می‌باشد.

 

نظامی گنجوی

 

خانه شیشه‌ای

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی شهر گنجه خانه شیشه‌ای یا خانه بطری است. علت منحصر به فرد بودن این خانه، استفاده از بطری‌های شیشه‌ای و سنگ‌های دریایی در اندازه‌های مختلف می‌باشد.

 

خانه_شیشه ای

 

باغ خان

این پارک از زیباترین و معروف‌ترین پارکهای شهر گنجه است که انواع مختلفی از گیاهان و درختان را در خود دارد. باغ خان یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های آذربایجان محسوب می‌شود بطوریکه محل استراحت پادشاهان و خانات محلی گنجه بوده است. در همان لحظه ورود به پارک قدمت ان به چشم می‌خورد.

پارک حیدرعلیف

این پارک جزو بزرگترین پارک‌های دنیا محسوب می‌شود که در همان لحظه وود به پارک بزرگی و هیبت پارک و طراحی منحصر به فرد آن به چشم می‌خورد.

 

پارک_حیدرعلیف

 

دریاچه گوی گل

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی و مسحورکننده شهر گنجه، دریاچه بسیار زیبایی به نام گوی گل می‌باشد. این دریاچه که توسط کوه‌های سرسبز و پوشیده شده از درخت محصور شده است زیباترین دریاچه آذربایجان به شمار می‌رود. در اطراف و ساحل این دریاچه انواع امکانات تفریحی و ورزشی موجود می‌باشد.

 

دریاچه_گوی_گل

 

برای رزرو تور باکو و تور ترکیبی باکو-گنجه با شماره ۶۶۸۹۰۶۸۹۰۲۱ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *