قوبا شهرستانی است در شمال جمهوری آذربایجان که مانند یاقوت سبزی در دل انگشتر آذربایجان می درخشد؛ وقتی نام قوبا به گوش می رسد کسانی که آنرا می شناسند اولین چیزی که به ذهنشان خواهد رسید طبیعت زیبا و بکر این شهرستان است؛ گزینه دیگری که باعث شهرت این شهرستان می شود؛ باز هم از دل طبیعت نشات می گیرید؛ قوبا سیب های معروفی هم دارد که دل هر آدم و حوایی را می برد به این بهشت زیبا.

تمثیلی هم می زنیم به دو نویسنده معروف فرانسوی و نروژی، الکساندر دوما و مارنی نروژی. هر دو مسافر و مهمان این شهر زیبا بودند و در آثار خود از طبیعت زیبا و سیب های خوشمزه این شهر یاد کرده اند.

 

 

مشخصات عمومی شهرستان قوبا

شهرستان قوبا از طرف شمال با شهرستان قوسار، از طرف جنوب با شهرستان های شاماخی و اسماعیل لی، از طرف شرق با شهرستان های خاچماز و شابران، از طرف غرب با شهرستان قبله همسایه است. شهر قوبا در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است و این شهر دارای ۵۸/۲ کیلومتر اراضی می باشد و جمعیتی غالب بر ۳۸۱۰۰ نفر جمعیت دارد.

این شهرستان دارای یک شهر و هفت بخش و صد و چهل و نه روستا می باشد. شهر قوبا حدودا ۱۶۸ کیلومتر با شهر باکو فاصله دارد و در واقع یکی از نزدیک ترین شهرها به پایتخت است.

همچنین وجود زیر ساخت های غنی طبیعی و تاریخی، باعث شده تا گردشگران بسیاری این منطقه را عنوان مقصد خود انتخاب کنند.

 

 

 

آب و هوا شهرستان قوبا

آب و هوای قوبا در تابستان خنک و کمی شرجی، و در زمستان سرد و بارانی است. گاهاً طوفان‌هایی شهرستان را در طول زمستان درمی‌نوردند. این بادهای سهمگین اغلب از سوی شمال می وزند و بار هوای سرد قطبی را به دوش می‌كشند. بارش برف در قوبا در زمستان بسیار زیاد است بطوریکه ارتفاعات خود را میزبان اسکی سواران حرفه ای می کند. میانگین دمای هوا در تابستان حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد است که  ممكن است تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد نیز افزایش یابد. میانگین دمای سالیانه شهرستان قوبا  تنها ۰.۱ درجه سانتی‌گراد با میانگین دمای سالانه كره زمین (۱۴.۲ درجه سانتی‌گراد) تفاوت دارد.

 

 

واحد پولی آذربایجان

واحد پول آذربایجان مانات (Manat) است. هر منات از ۱۰۰ قپیک (Qəpik) تشكیل شده است. سكه‌ها در واحد‌های ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ قپیك و اسكناس‌ها در واحد‌های ۱ (خاكستری)، ۵ (نارنجی)، ۱۰ (آبی)، ۲۰ (سبز)، ۵۰ (زرد) و ۱۰۰)ارغوانی) مانات هستند. تبدیل ارز در آذربایجان بدون دریافت كارمزد است و صرافی‌های بسیاری برای این کار در باكو وجود دارند. نرخ تبدیل دلار و یورو به منات بسیار مناسب است. روبل روسی و پوند انگلیس نرخ‌های تبدیل ضعیف‌تر است. صرافی‌ها تا دیرگاه باز می‌مانند اما بانك‌ها ساعت ۴ بعد‌ازظهر تعطیل می‌شوند. در بعضی از صرافی ها، ریال ایران را به قیمت خیلی پایین تبدیل می کنند.

 

 

دیدنی های شهرستان قوبا

 

طبیعت شگفت انگیز قوبا

یکی از اهدافی که تمام جهانگردان را به این نقطه از زمین میکشد به احتمال زیاد طبیعت زیبا و بکر این شهرستان است. از آبشارها و کوهستان های دل انگیز گرفته تا مراتع و ارتفاعاتی که تنها باید به آن نگریست. پس هدف اولتان بهتر است دیدن طبیعت دل چسب قوبا باشد.

 

موزه تاریخ قوبا

مسلما مسافر هر کجا که باشید، اهل طبیعت یا فرهنگ و تاریخ، مسافر قوبا که باشید هم مهمان طبیعت خواهید بود و هم مهمان تاریخ آذربایجان. موزه تاریخ قوبا یکی از همان مکان هایی است که شما را به دل تاریخ آذربایجان می برد؛ موزه ای قلعه مانند که در دل خود گلدان، شمشیر و جواهرات برنزی بسیار قدیمی را جای داده است؛ همچنین این موزه یکی از معروف ترین موزه های فرش آذربایجان نیز می باشد که هر ساله جهانگردان زیادی را بخود جذب می کند؛ در کل این موزه روایتی است از تاریخ زنان آذربایجان و تاثیرات شگرفی که روی صنایع دستی این کشور داشته اند؛ کارکنان این موزه به زبان آذربایجانی و انگلیسی مسلط هستند؛ شما هم مهمان این قلعه تاریخی شوید.

 

کارگاه فرش بافی QADIM QUBA

شاید شما هم خوشتان بیاید روی فرشی که می نشینید یا خریداری می کنید و بعنوان سوغاتی آنرا نگهداری می کنید، روند تولید آن را از نزدیک ببینید؛ در قوبا محلی بنام کارگاه قدیمی قوبا قرار دارد که شما می توانید از نزدیک روند تولید فرش ها را در آنجا ببینید و از نزدیک لمس کنید؛ حتما به اینجا سری بزنید.

 

روستای Qirmizi Qəsəbə

این روستا یکی از دیدنیهای بسیار جذاب شهرستان قوبا است؛ می توان گفت تنها روستایی است که تمام افراد آن یهودی هستند و خارج از اسرائیل قرار گرفته است. روستایی که به زبان فارسی به آن روستای قرمز می گویند؛ عده ای اعتقاد دارند که علت قرمز نامیدن آن کاشی های قرمزی است که در سقف خانه های این روستا بکار رفته است؛ برخی هم می گویند بخاطر وضعیت انحصار و خفقانی است که در دوران شوروی سابق وجود داشته، به هرحال اگر گذرتان به قوبا افتاد روستای قرمز را هم در لیست خود قرار دهید.

 

پارک نظامی قوبا

این پارک نقلی و کوچک هم فراموش نکنید برای نشستن و خوردن عصرانه ای دلچسب بسیار مناسب است و دقیقا در چند قدمی روستای قرمز قرار گرفته است که عموما پر از مجسمه های به ظاهر برنزی از شعرای این شهرستان کوچک است و به اعتبار شاعر معروف نظامی گنجوی، نام این پارک از آنجا نشات گرفته است.

 

مسجد حاجی جعفر

مسجدی رنگارنگ با آجرهای فیروزه ای که چند ساختمان مختلف را در بر می گیرد و شما می توانید اشکال مختلف قوس بنا را در این محل مورد بازدید قرار دهید.

 

مسجد جمعه قوبا

تنها مسجد هشت ضلعی در شهرستان قوبا که بخشی از نام روستا از آن الهام گرفته شده است، دیوارهایی به رنگ قرمز و سقفی از جنس فلز این مسجد را تحت پوشش خود قرار داده است.

 

Grand Synagogue

کنیسه ای در شهرستان قوبا که یک ساختمان کوچک و نقلی دو طبقه است که دارای گنبدهای کوچک قرمز رنگ است.

 

هتل های شهرستان قوبا

هتل Quba palace

هتل قوبا پالاس در منطقه ای کوهستانی واقع شده است، پنجره اتاق خود را که باز کنید تنها چیزی که به چشمتان خواهد خورد منظره کوهستانی و دریاچه زیبای این هتل خواهد بود، هتل قوبا پالاس تمام امکانات موجود در یک هتل ۵* را داراست مثلا برای خوردن غذا می توانید از سه نوع رستوران موجود در این هتل استفاده کنید؛ غذاهای اروپایی، محلی و یا بین المللی این رستورانها؛ همچنین یک باربیکیو هم در آنجا قرار دارد که انتظار شما را می کشد، امکانات دیگر این هتل شامل زمین فوتبال یا میز تنیس می باشد؛ با خیال راحت در هتل قوبا پالاس اقامت کنید.

 

 

هتل Shahdaq Quba

این هتل هم ماند قوبا پالاس تمامی امانات مربوط به یک هتل ۵* را داراست؛ از رستوران و اتاق بازی کودکان گرفته تا اتاق های بزرگ و دلباز با نمای باغ. پس حتما یکی از این دو هتل را در لیست محل اقامت خود قرار دهید.

 

 

اما مهمترین نکته؛ راه رفتن به قوبا از ایران

 

لازم به ذکر است که بگوییم شهرستان قوبا فرودگاه ندارد و شما بایستی بصورت زمینی یا هوایی ابتدا به شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بروید و سپس از آنجا به ترمینال بین المللی باکو و طبقه دوم ساختمان ترمینال باکو مراجعه کنید و تنها با پرداخت ۴ منات بلیط اتوبوس به قوبا را تهیه کنید؛ از باکو تا قوبا ۱۶۹ کیلومتر است که حدود ۲:۱۵ دقیقه طول می کشد تا با ماشین به آن جا برسید. اگر هم خواستید بصورت شخصی به قوبا بروید تنها کافیست با شماره ۶۶۸۳۴۰۳۲-۰۲۱ تماس بگیرید، ما برای شما رزرو هتل و ترانسفر را انجام خواهیم داد.  همچنین اگر بخواهید بصورت ترکیبی به شهرهای مختلف آذربایجان سفر کنید ما شما را راهنمایی می کنیم و تنهایتان نخواهیم گذاشت.

 

 

از شما دعوت می کنیم که به شهر قوبا سفر کنید و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *