شهر شکی

شهر شکی، شهری که میشود آذربایجان را در آن حس کرد؛ اما چرا؟

شهر کوچکی که در شمال غربی آذربایجان و دامنه کوه های قفقاز قرار دارد، شهری با معماری غنی آذربایجانی، شهری که میتوان قدم به قدم تاریخ جاده ابریشم را در آن حس کرد و با مردمانش هم قدم شد و دست پختشان را چشید. پس همراه ما باشید تا سفر کوچکی به شهر شکی داشته باشیم.

 

 

مشخصات عمومی شهرستان شکی

همانطور که گفتیم تکه ای از آذربایجان را در این منطقه خواهید یافت؛ تکه ای که بدون شک از دیدن آن سیر نمیشوید؛ شهری نسبتا کوچک که ۶۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد و حدودا ۳۲۵ کیلومتر (۴ ساعت) از باکو فاصله دارد و در فاصله نه چندان دوری از مرز گرجستان واقع شده است. به گفته مورخان آذربایجانی نام شکی در منابع مختلف تاریخی بکار برده شده است با نام های مختلفی از قبیل: شیخ، شیخی، شاکا، شککی، شکون، شکن، شاکان، شکیان.

 

 

آب و هوای شهرستان شکی

شاید هیچوقت نتوانیم بهترین را معنی کنیم چرا که بهترین برای هرکسی یک معنی میدهد؛ برخی عاشق برف و سرما و باران هستند برخی هم گرما و خنکی تابستان و بهار را ترجیح میدهند؛ پس گفتن آب و هوا با ما، انتخاب زمان سفر با شما

در فصل بهار هوای شهر شکی عموما خنک است و با بارندگی های متوالی همراه است بطوریکه شما دامنه ی کوهستان را سرسبز خواهید دید، در فصل تابستان هوا در طول روز کاملا گرم است اما در شب نسیم خنک صورت شما را نوازش میدهد، فصل پاییز هم که حتما همراه خودتان لباس گرم ببرید و خودتان را حسابی بپوشانید، فصل زمستان بویژه ماه های ژانویه و فوریه هم که مخصوص اسکی بازان و عاشقان برف و سرماست.

 

 

واحد پولی کشور آذربایجان

واحد پول آذربایجان مانات (Manat) است. هر منات از ۱۰۰ قپیک (Qəpik) تشكیل شده است. سكه‌ها در واحد‌های ۱، ۳، ۵، ۱۰، ۲۰ و ۵۰ قپیك و اسكناس‌ها در واحد‌های ۱ (خاكستری)، ۵ (نارنجی)، ۱۰ (آبی)، ۲۰ (سبز)، ۵۰ (زرد) و ۱۰۰ (ارغوانی) مانات هستند. تبدیل ارز در آذربایجان بدون دریافت كارمزد است و صرافی‌های بسیاری برای این کار در باكو وجود دارند. نرخ تبدیل دلار و یورو به منات بسیار مناسب است. روبل روسی و پوند انگلیس نرخ‌های تبدیل ضعیف‌تر است. صرافی‌ها تا دیرگاه باز می‌مانند اما بانك‌ها ساعت ۴ بعد‌ازظهر تعطیل می‌شوند. در بعضی از صرافی ها، ریال ایران را به قیمت خیلی پایین تبدیل می کنند.

 

 

راه های سفر به شهرستان شکی

تاکسی

نزدیک ترین و بهترین راه دسترسی به شهر شکی از ایران، ازطریق مرز هوایی میباشد به این صورت که شما بلیط هوایی تهران به باکو را تهیه کرده و وارد فرودگاه حیدر علی اف میشوید از آنجا هم تاکسی هایی وجود دارند که به شهر شکی میروند؛ هزینه آن هم هر ماشین حدود ۶۰ منات است که اگر تعدادتان بالا باشد نفری ۱۰ منات برایتان تمام میشود. از باکو تا شکی هم با تاکسی حدودا ۴ ساعت زمان میبرد.

قطار

ایستگاه قطار حدود ۱۷ کیلومتر از مرکز شهر باکو فاصله دارد؛ میتوانید ۴ الی ۷ منات (بسته به قدرت چانه زنی تان) پرداخت کنید، سوار تاکسی شوید تا ایستگاه قطار بروید و از آنجا هم قطار شکی را سوار شوید و به مقصد برسید.

اتوبوس

شاید اتوبوس یکی از خسته کننده ترین راه ها باشد چرا که شما ۶ ساعت در مسیر خواهید بود، کرایه با اتوبوس  نفری ۸ منات میباشد.

مینی بوس

سفر با مینی بوس هم نسبتا زمان میبرد، ۶ ساعت به طول می انجامد و کرایه آن هم ۶ منات میباشد.

 

 

اما یک پیشنهاد ویژه

لازم به ذکر است که بگوییم شهر شکی فرودگاه ندارد و شما بایستی بصورت زمینی یا هوایی ابتدا به شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان بروید و سپس از آنجا به ترمینال بین المللی باکو و طبقه دوم ساختمان ترمینال باکو مراجعه کنید و تنها با پرداخت ۸ منات بلیط اتوبوس به شکی را تهیه کنید؛ از باکو تا شکی ۲۹۹ کیلومتر است که حدود ۴ ساعت طول می کشد تا با ماشین به آن جا برسید. اگر هم خواستید بصورت شخصی به شکی بروید تنها کافیست با شماره ۶۶۸۳۴۰۳۲-۰۲۱ تماس بگیرید، ما برای شما رزرو هتل و ترانسفر را انجام خواهیم داد. همچنین اگر بخواهید بصورت ترکیبی به شهرهای مختلف آذربایجان سفر کنید ما شما را راهنمایی می کنیم و تنهایتان نخواهیم گذاشت.

 

جاذبه های شهرستان شکی

کاروانسرای Yukhari Karavansarai

یک ساختمان تاریخی است که بعنوان هتل برای پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار میگیرد اما این جاذبه تنها یک هتل نیست بلکه با اقامت در این قلعه تاریخی تاریخ جاده ابریشم را مرور خواهید کرد. یک بنای قدیمی که حیاط بسیار زیبایی دارد و اتاق های بسیاری در اطراف این حیاط را تحت پوشش قرار میدهد. 

اگر مهمان این کاروانسرا هم نباشید؛ در سیاهی شب که به این منطقه نزدیک شوید، این کاروانسرا با نور پردازی که دارد شما را به سمت خود میکشاند. در گذشته معامله گران و کسانی که مسیرشان جاده ابریشم بود مهمان این کاروانسرا میشدند؛ شما با اقامت در این هتل و با هزینه کم از سفر خود لذت میبرید؛ این اتاق ها در ساده ترین حالت چیدمان شده اند تا قدمت و زیبایی خود را حفظ کنند؛ در پشت کاروانسرا هم رستورانی قرار دارد که میتوانید برای سرو چای و شیرینی از آن استفاده کنید.

 

 

 

khansarai sheki

این ساختمان محل اقامت تابستانی خان شهر شکی بوده است که در سال ۱۹۷۹ توسط محمد حسن خان ساخته شده است. شما مهمان اثری خواهید بود که در یونسکو ثبت جهانی شده است، علاوه بر این معماران محلی این منطقه داخل این قصر زیبا را بوسیله شیشه های رنگی که در این شهرستان به شبکه ای مشهور است تزئین کرده اند، موقع انعکاس آفتاب این قصر بسیار دیدنی ست. علاوه بر این، این محل دو بار توسط معماران زبده بازسازی شده است.

 

 

 

صنایع دستی شهرستان شکی

اگر مهمان این شهر شدید حتما بعنوان یادگاری ازین شهر چیزی به سوغات ببرید تا گوشه ای از صندوقچه خاطراتتان را پر کند. معروف ترین سوغاتی شهر شکی روسری های ابریشمی بلند، شیشه های رنگی بنام شبکه ایه و حلوای معروف شهر شکی ست.

روسری های ابریشمی

پارچه ای که از ابریشم یا ابریشم پخته (جوشانده) و رنگ زده و بافته میشود. پارچه هایی ابریشمی چهارگوش که بافت قواره ای دارند و طرح های مخصوص به خود دارند و به عنوان روسری زنانه و لباسی مورد استفاده قرارمیگیرند و شهرت جهانی دارند و هم اکنون نیز به شیوه سنتی درکارگاه های چاپ باتیک تهیه میشود.

ویژگی خاص آن عبارتنداز ظرافت، سبکی، طرحهای بته جقه ای و نقوش گلهای محلی منطقه قابل توجه میباشد.این روسری تنها اثر باستانی است که تاکنون نیز مورد استفاده قرارمیگیرد، ولی متاسفانه اخیرا به نام روسری چینی دربازار رایج شده  است و به جهت منافع مادی خارجی ها این روسری طوری کوچک شده است که گردن و نیمی از موی خانمهای ایرانی بیرون میماند در صورتیکه این روسری بزرگترین روسری آذربایجانی، قشقایی، ترکمنی است و حداقل اندازه هر ضلع آن یک متر و نیم میباشد.

 

 

حلوای شکی

بخور و ببر!

از قدیم در شهر شکی رسم بر این بوده که قبل از خرید حلوا از خریدار میخواهند که مقداری از آن را بخورد و بعد به مقدار دلخواه بخرد. با قدیمی ترین سوغاتی جمهوری آذربایجان آشنا شوید.

حلوا از قدیم در شهرهای آذربایجان مثل: گنجه، شکی و‌ نخجوان مرسوم بوده و عده ای هم به حلواپزی و فروش آن مشغول بودند. این حلوای خوشمزه تنوع بسیار زیادی دارد از حلوای گردو، حلوای تخم آفتابگردان، حلوای زولبیا گرفته تا حلوای بامیه، سمنو و تره. از بین شهرهای آذربایجان حلوا شهر شکی مشهور میباشد که با بادام پوست کنده درست میشود.

یکی از حلواهایی که پختن آن سخت تر است حلوای سمنو میباشد که به آن حلوای سوهانی نیز میگویند که این حلوا در زمانی که کمتر وقتی برای رسیدن فصل زمستان مانده باشد درست میکنند و با آن به استقبال زمستان میروند البته در زمان های قدیم رواج داشته که زنان حلوا را به هفت خانه پخش میکردند و شعر سمنو را میخواندند.

 

 

شیشه های رنگی

شبکه ای در لغت به معنی ناآشکار میباشد.

زیباترین شبکه ای ها بصورت محلی تولید میشوند که زیباترین آنها این هنردستی ست که مربوط به تزیین کاخ شکی خان در شهر شکی، واقع در کشور جمهوری آذربایجان است. بعید است که شما شبکه ای به این زیبایی را در هر نقطه ای دیگر از جهان ببینید.

یکی از ویژگی های اصلی این هنر بسیار زیبا قراردادن شیشه های رنگی در کنار هم، بدون چسب و ناخن میباشد.

 

 

هتل های شهرستان شکی

هتل شکی پالاس

هتلی ۴ ستاره که راحتی و آسایش مسافران هدف این هتل است. هتلی که با سنگ مرمر تزئین شده است و همه امکانات یک هتل ۵ ستاره را داراست؛ برای رزرو این هتل با شماره ۰۲۱۶۶۸۳۴۰۳۲ تماس حاصل فرمایید.

 

 

کاروانسرای شکی

همانطور که گفتیم این اقامتگاه سنتی جوابگوی خواسته مهمانانش خواهد بود، از فضای سنتی هتل لذت ببرید و تاریخ جاده ابریشم را مرور کنید.

 

 

هتل مارخال شکی

هتلی ۵ ستاره که در بهترین نقطه این شهرستان و در دل طبیعت واقع شده است. هتلی ۵ ستاره که راحتی و آسایش مسافران هدف این هتل است. هتلی که همه امکانات یک هتل ۵ ستاره را داراست؛ برای رزرو این هتل با شماره ۰۲۱۶۶۸۳۴۰۳۲ تماس حاصل فرمایید.

 

 

از شما دعوت می کنیم که به شهر شکی سفر کنید و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *