شهر قدیمی شکی با زیبایی‌های اعجاب‌انگیز طبیعی در کنار جاذبه‌های طبیعی و بکر خود، جاذبه‌های تاریخی و باستانی بی‌شمار، در شمالغرب کشور جمهوری آذربایجان و در دامنه کوههای زیبای قفقاز قرار دارد و خان سرای مهم‌ترین جاذبه تاریخی آن به شمار می‌رود.

این کاخ که در مرتفع‌ترین قسمت شهر و در داخل دیوارهای قلعه شاهان قدیمی شکی ساخته شده است و از لحاظ معماری جزو بهترین نمونه های معماری آذربایجانی به شمار می رود.

امروزه این کاخ جزء بهترین مناطق توریستی آذربایجان به شمار می آید و اکثر توریست های وارد شده به آذربایجان از این کاخ دیدن می کنند.

کاخ خان سرای در فهرست میراث معنوی یونسکو

این بنا که در سال ۱۷۹۷ توسط محمد حسن خان، خان بزرگ شکی ساخته شده است از سال ۱۹۹۸ نامزد ثبت در لیست میراث معنوی یونسکو بود که در نهایت در سال ۲۰۱۹ به همراه بخش تاریخی شهر شکی در این لیست ثبت شد. این کاخ اکنون بصورت موزه در آمده است.

کاخ خان سرای که محل استراحت شاهان و خانات شکی بوده است مانند نگین انگشتری با چهار بارو احاطه شده است که این باروها با مهارت خاصی تراشیده شده و در بالای یکی از باروها نام محمد حسن خان از مشهورترین خانات شکی حک شده است.

معرفی بنای کاخ خان سرای

کاخ خان سرای شکی در دو طبقه ساخته است که خود به دو قسمت اقامتگاه تابستانی و زمستانی تقسیم می شود. سنگ و اجرهای به کار رفته در ساخت این بنا همه بومی و خاص آن منطقه بوده و در نوع خود بی نظیر می باشد.

طبقه اول این کاخ مخصوص میهمانان و طبقه دوم برای استراحت و زندگی خد شاه و خانواده اش بوده است و هر یک از اتاق های این بنا با توجه به کارکرد و استفاده آن با طرح ها، نقاشی ها و شکل های هندسی جداگانه ای تزیین شده است.

اتاق های مخصوص مردان با تصاویری از جنگ ها و قهرمانی های شاهان این خطه در مقابل متجاوزان و پیروزی های آنان به تصویر کشیده شده است و در جای جای اتاق تصاویر قهرمانان با شمشیر و لباس سنتی آذربایجان خود نمایی می کند. و اما اتاق مخصوص بانوان دارای تزینات گل و گیاه و پرندگان می باشد. و در سالن این کاخ و دیوار های آن نقاشی ساز های موسیقی و نوازندگان و انواع سازهای سنتی آذربایجانی و رقاص ها با لباس آذربایجانی به تصویر کشیده شده است.

چطور به خان سرای برویم

از ایران به شهر شکی هیچ وسیله مستقیمی وجود ندارد شما باید اول به باکو بروید و از آنجا مسیر شکی را ادامه بدهید (تورهای باکو را اینجا ببینید) شرکت اولدوزگشت به عنوان کاگزار تورهای آذربایجان، تورهای ترکیبی را هم تدارک دیده است شما می توانید تور ترکیبی باکو-شکی را رزرو کنید یا از ترانسفر بین شهری استفاده کنید. (نرخ ترانسفر شهرهای مختلف آذربایجان را اینجا ببینید.)

کجا غذا بخوریم

در شکی همه نوع غذا، از غذاهای سنتی تا انواع فست فودها را می توانید پیدا کنید. در مطلب رستوران‌های شکی، سعی کرده‌ایم لیستی از بهترین رستوران‌های این شهر را برای شما تهیه کنیم.

کجا اقامت کنیم

برای اقامت در شکی هم می توانید آپارتمان اجاره کنید هم در هتل های شکی اقامت کنید. برای اقامت در شکی می توانید با دفتر شرکت اولدوزگشت در تهران یا در باکو تماس بگیرید.

شماره دفتر تهران

۰۲۱-۶۶۸۹۰۶۸۹

شماره دفتر باکو

۰۰۹۹۴-۱۲۳۱۰۰۴۸۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *