موزه نوبل باکو

در شهر زیبای باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، با فاصله اندکی از بلوار باکو در ساحل دریای خزر خانه‌ای تاریخی به نام موزه برادران نوبل قرار دارد که امروزه به یکی از جالب‌ترین موزه های شهر باکو تبدیل شده است.

 

تاریخچه موزه برادران نوبل

این خانه تاریخی محل اقامت و کار خانواده سوئدی معروف، به نام خانواده نوبل بوده است. برادران نوبل در سال ۱۸۷۸ کشور خود، سوئد، را به مقصد باکو ترک میکنند. برادران نوبل با شنیدن شهرت نفت آذربایجان برای استخراج و سرمایه‌گذاری بر روی نفت باکو به این شهر مهاجرت می‌کنند و در این شهر خانه‌ای برای خود بنا می‌کنند که امروزه یکی از مشهورترین موزه‌های باکو است. این خانه ویلا پترولا نیز نامیده می‌شود.

 

در سال ۱۸۷۵ میلادی رابرت نوبل در سفری که به آذربایجان داشته است با خرید قطعه زمینی در ساحل دریای خزر اقدام به تاسیس شرکتی به نام شرکت نفت برادران نوبل کرده و شروع به کار استخراج نفت می‌کند که بعدها به دلیل نیاز مالی از برادران خود به نام های لودویک و آلفرد نیز دعوت به سرمایه‌گذاری میکند و بدین ترتیب شرکت خود را گسترش می دهد.

 

موزه نوبل باکو

زمانی که نفت باکو استخراج شد و شهرت پیدا کرد شرکت های اروپایی از همه جای دنیا برای تاسیس و بهره برداری از آن در باکو شرکت تاسیس کرده و به کار استخراج نفت مشغول شدند. در آن زمان در قسمت شرقی شهر باکو شهرکی تاسیس شد که محل اسکان مدیران و کارکنان و کارگران نفت و هچنین محل کار آنها را در بر می‌گرفت. در یکی از این شهرک ها خانه نوبل قرار داشت که طبقه همکف برای کارهای اداری و کتابخانه بود و طبقه بالا محل زندگی خانواده نوبل. در اطراف محل زندگی آنان خانه‌های کارگران قرار داشت بصورت ساختمان‌های یک طبقه و چوبی و سنگی بود. همچنین این شهرک دارای بیمارستان، کتابخانه، مدرسه، تئاتر و فضای سبز بود.

 

 

موزه نوبل باکو

 

معماری موزه برادران نوبل

موزه برادران نوبل توسط معمار سوئدی به نام لیندوال و با توجه به معماری بومی آذربایجانی و اروپایی ساخته شده است. در طرح اتاق های این موزه نیز از سبک های اروپایی و بومی استفاده شده است. در این خانه موزه آثاری از هنرمندان آذربایجانی، روسی، سوئدی و همچنین اشیاء قیمتی نگهداری می شود و همچنین داخل اتاق ها با فرش‌های دست‌بافت آذربایجانی و ایرانی مفروش شده است.

امروزه در این ساختمان علاوه بر موزه نفت نوبل، باشگاه نفت نوبل باکو و مرکز تجارت باکو نیز قرار دارد.
لازم به ذکر است که خانه نوبل قبل از آنکه موزه شود مدتی بیمارستان و بعد ها هم مهدکودک بوده است و بعدا بصورت موزه در آمد.

 

تور باکو را با اولدوزگشت تجربه کنید:

شماره تلفن رزرو تور: ۶۶۸۹۰۶۸۹-۰۲۱

 

نویسنده: الیاس اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *