دریاچه گوی گل

معرفی دریاچه‌ی گوی گل

دریاچه‌ گوی گل یک دریاچه با منشأ طبیعی در کشور آذربایجان و شهر گنجه است. به علت زلزله ایجاد شده در سال ۱۱۳۹ میلادی در شهر گنجه قسمتی از کوه‌های کپز، واقع در شمال‌ شرقی کوه‌های قفقاز کوچک ریزش کرده و جلوی رودخانه آق سو را میگیرد و در نتیجه دریاچه‌ای بسیار زلال شکل میگیرد که آن را دریاچه‌ی گوی گل می‌نامند. گوی گل به معنای دریاچه آبی است که وجه تسمیه آن به دلیل شفاف بودن آب دریاچه و انعکاس آسمان در درون آب می‌باشد.

در محوطه گوی گل در کل ۱۹ دریاچه کوچک و بزرگ وجود دارد که ۷ مورد آن در زمره دریاچه‌های بزرگ است. اسامی این دریاچه‌ها گوی گل، مارال گل، زالی گل، آق گل، شامیل گل، اردک گل، جیران گل و قارا گل می‌باشد. گوی گل بزرگترین و عمیق‌ترین دریاچه آذربایجان بوده و همچنین یک دریاچه مرتفع و در ارتفاعات کوه‌های کپز می‌باشد.

مشخصات عمومی گوی گل

• ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۶ متر
• زول دریاچه ۲۸۰۰ متر
• عرض دریاچه ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ متر
• عمق دریاچه ۹۶ متر
• با توجه به شفاف بودن آب این دریاچه می‌توان زندگی در زیر دریاچه را تا عمق ۸ الی ۱۰ متر را دید.

پارک ملی گوی گل

پارک ملی گوی گول شامل کوه‌ها، دریاپه‌ها، چشمه‌ها و رودخانه‌ها است که گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی در آنجا زندگی می‌کنند. ماهی قزل آلا مشهورترین موجود زنده‌ای است که در این دریاچه زیست می‌کند. این ماهی در نتیجه تغییر قزل آلای رودخانه‌ای به ماهی قزل آلای دریاچه تبدیل شده و در نوع خود کم نظیر است. جانوران کوه‌های اطراف شامل گوزن‌ها، آهو، بزهای کوهی، سنجاب، خرگوش و انواع پرنده گان می‌باشد.

پوشش گیاهی این منطقه از مراتع کوهستانی مرتفع و مناطق جنگلی آلپی و جنب آلپی تشکیل شده که شامل بنفشه قفقازی، بابونه، زغال اخته و سایر گیاهان می‌شود. جنگل‌های اطراف دریاچه را نیز انواع کاج‌ها، درختان بادام، توت سیاه، بلوط و افرا پوشانده است.
این دریاچه در فصول بهار و تابستان از بهترین مناطق گردشگری آذربایجان به حساب می‌آید. اطراف دریاچه شامل کوه‌های پوشیده از جنگل و رودخانه‌ها احاطه شده است و یک منطقه بکر طبیعی می‌باشد. دولت جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۸ میلادی این دریاچه و مناطق طبیعی اطراف آن را جزو مناطق حفاظت شده قرار داد.

برای رزرو تورهای ترکیبی جمهوری آذربایجان با اولدوزگشت تماس بگیرید: ۶۶۸۹۰۶۸۹۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *