آب و هوای آذربایجان

اطلاعات کامل در مورد آب و هوای آذربایجان

جمهوری آذربایجان به دلیل قرار گرفتن در قسمت شمالی تیپ هوای جنب حاره ای و قسمت جنوب شرقی قفقاز  و همچنین به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای خزر دارای تنوع جغرافیایی و آب هوایی متاثر از آنها  می باشد.

این کشور در اصل یک کشور کوهستانی و محاط در بین کوهستان های قفقاز بزرگ و کوچیک، کوههای باغرو و کوههای شمال ایران قرار دارد.

بنابراین این کشور دارای تنوع زیادی در اقلیم خود می باشد بطوریکه درجه هوای متوسط در مناطق جلگه‌ای شمال و شرق کشور تا ۶ سانتیگراد در زمستان و ۳۶ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی زمستانها تا ۹- در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می‌رسد.  پایین‌ترین دمای مطلق در اردوباد به میزان ۳۳- درجه سانتیگراد و بالاترین دمای مطلق در جلفا به میزان ۴۶ درجه سانتیگراد ثبت شده‌است.

 

 

به طور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی و شمالی و جنوبی شامل قره باغ و شمال شرقی جمهوری خودمختار نخجوان، دامنه کوههای قفقاز و ناحیه لنکران-آستارا و کوههای تالش بسیار مرطوب هستند.

بیشترین میزان بارش سالانه در لنکران و به میزان ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلیمتر و کمترین میزان بارش سالانه به میزان ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیمتر در شبه جزیره آبشرون روی می‌دهد. مناطق مرکزی شامل جلگه‌های وسیع مستعد کشاورزی است که توسط رود کورا و ارس آبرسانی می‌شوند.